BAŞARI HİKAYELERİ

BSH Atölyesinden Tekirdağ’daki Tek Bilim Şenliğine

Çerkezköy Halit Narin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin hikayesi

BSH Türkiye, Aralık 2017’de Makers Lab’ı kurduğunda, hedefi sadece çevre okullardaki öğrencileri 21. yüzyılın getirdiği yenilikler üzerinde eğitmek değil aynı zamanda toplumda katma değerli gelişmelere ilham olmaktı. Ne mutlu ki kodlama ve elektronik atölyelerimizin 2. yılı dahi bitmemişken, okullarda, öğretmenlerde ve öğrencilerde gördüğümüz başarı hikayeleri bizi gururlandırmaya başladı bile. Bu hikayelerden biri, Çerkezköy Halit Narin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin hikayesi.

Halit Narin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL), 1.500’den fazla öğrencisini ‘Teknoloji ve kalite ışığında, öz değerlerine bağlı yetiştirdiğimiz bireylerin gurur etiketi olmak’ vizyonuyla eğiten bir lise. Makers Lab kurulduğundan bu yana bir yandan 111 öğrencisi ve 24 öğretmeni ile çeşitli eğitimlerimize ve etkinliklere katıldılar, diğer yandan atölyemizde gördüklerini okullarına geri taşıdılar. Dahası da sadece kendi öğrencilerinde teknoloji okuryazarlığı kazandırmak yetmedi, çevre okulları bu konularda eğitmek için 2019 Çerkezköy Endüstriyel Bilim Şenliği tasarlayıp Tübitak 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı'na başvurdular. Şenliğin proje yürütücüsü Ömer Uçan süreci şu sözlerle anlatıyor:

"Hem öğrencilerimizin hem de ben ve diğer öğretmen arkadaşlarımın Makers of Tomorrow kapsamında aldığı eğitimler, kendimizi geliştirip bu projeyi ortaya çıkarmamıza temel oluşturdu.”

Tüm bu süreç bir de güzel haberle taçlandı: Halit Narin MTAL, 600 okulun başvurduğu Tübitak programında desteklenen 50 okuldan biri oldu – bu sayede Tekirdağ’da seçilen tek okul olmayı da başardı. 4 Mart – 2 Mayıs 2019 tarihleri arasında hem kendi okullarındaki hem de çevre okullardaki öğrencilere teknoloji farkındalığı kazandırmak adına atölyeler ve konferanslar düzenleyecek: Atölyeler Arduino, Scracth ile algoritmik düşünceden Android programlamaya, Sumo Robota, Drone yapımına ve sanatsal etkinliklere kadar uzanıyor. Bu eğitimlere katılan öğrenciler eğlenerek öğreniyor, kendilerine güvenleri artıyor, tüketmektense üretmenin ne demek olduğunu öğreniyor ve takım çalışması becerilerini pekiştiriyor. 2 Mayıs 2019’da da Çerkezköy Endüstriyel Bilim Şenliği’ni organize ederek öğrencilerin ürettiği projeleri sergileyecekler.

Atölyemizde gerçekleşen eğitimlerin sadece orada olan çocuklara ve öğretmenlere değil, çarpan etkisiyle daha pek çok çocuk, genç ve öğretmene ulaştığını görmek hepimizi ne kadar gururlandırsa az. Daha pek çok başarı hikayesini daha sizlere ulaştırmak dileğiyle!

Daha fazla bilgi için:
2019 Çerkezköy Endüstriyel Bilim Şenliği web sitesi: https://cerkezkoybilimsenlik.com/
Çerkezköy Halit Narin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi web sitesi: http://cerkezkoyhneml.meb.k12.tr/
Geleceği Kodlayanlar (Makers of Tomorrow) proje web sitesi: http://gelecegikodlayanlar.org/
BSH Group web sitesi:https://www.bsh-group.com/tr/
Kodluyoruz Derneği web sitesi: https://www.kodluyoruz.org/