EĞİTİM İÇERİKLERİ

Eğitimlerde Çerkezköy ve çevresindeki 10 okuldan gelen 3 farklı yaş aralığından öğrencilerle beraber çalışılmaktadır. Eğitimin süresi yaş grubuna göre değişmekte ve eğitimler 15 öğrencinin katılımı ile gerçekleşmektedir. Eğitimlere çocukların yanı sıra ilgili branşlardan öğretmenler de katılmakta bu sayede eğitimlerin okulda da devamlılığı hedeflenmektedir.


Eğitimlerde 3. ve 4. sınıf öğrencilerine 8 saatlik temel bir eğitim verilmektedir.

Eğitimlerin hedefi öğrencilere temel bilgisayar becerileri, algoritma mantığı ve çözüm odaklı yaklaşımın temellerinin kazandırılmasıdır. Ayrıca öğrencilerin grup halinde çalışarak bilgisayarla neler üretebileceklerinin farkına varması sağlanır.

Eğitim programında öğrenciler birinci kısımda bilgisayarı nasıl doğru kullanacaklarını öğrenir. İkinci kısımda ise algoritmik düşünceye giriş yapar ve Scratch programını kullanarak karşılarına çıkan problemi bir algoritma yardımı ile nasıl çözebileceklerini keşfederler. MaKey MaKey kitler tanıtılarak meyve, oyun hamuru, alüminyum folyo gibi malzemelerle yaratıcı oyunlar ve öğrenmeyi kolaylaştıracak projeler tasarlanır.

Eğitimlerde 5. 6. 7. ve 8. sınıf öğrencilerine 2 tam gün boyunca, toplamda 16 saatlik eğitim verilmektedir.

Eğitimlerin hedefi öğrencilerin analitik düşünme ile problem çözmeyi öğrenmesi, elektronik ve robotik aksamları tanıyarak farklı platformlarda programlama mantığını anlamasıdır.

5. ve 6. sınıf öğrencileri ile yapılan eğitim programında algoritmik düşünceye giriş yapılır, Scratch ile algoritma geliştirerek kendi oyunlarını yazarlar. Öğrenciler, yaratıcılıklarını kullanarak kendi tasarımlarını yapar ve 3 boyutlu yazıcı yardımı ile bu tasarıları gerçeğe dönüştürürler. Eğitimin üçüncü kısmında Arduino ile devreler oluşturur, kabloları, ledleri ve sensörleri kullanarak el becerilerini geliştirir; mekanik ve elektronik aksamları, farklı sensörleri ve robotik düzenekleri tanıyarak, nasıl çalıştıklarını anlayarak programlama mantığının farklı platformlarda nasıl işlediğini kavrarlar. Son olarak, mBot ve mBlock uygulamasının yardımıyla öğrenciler bir robotu nasıl kontrol edebileceklerini öğrenirler.

7. ve 8. sınıf öğrencileri ile yapılan eğitim programında ise yine algoritmik düşünceye giriş yapılır, bu Arduino ile devam edilir. Daha sonra Web tabanlı App Inventor uygulaması ile yapmış oldukları Arduino uygulamalarını telefon yardımıyla kontrol ederler. Öğrenciler, yaratıcılıklarını kullanarak kendi tasarımlarını yapar ve 3 boyutlu yazıcı yardımı ile bu tasarıları gerçeğe dönüştürürler.

Bir led lambayı bilgisayar ile açıp kapatmayla işe başlayan öğrenciler, eğitim sonunda motorları harekete geçirerek, park sensörlerinden alarmlara birçok proje üretebilir hale gelirler.

Eğitimlerde 9. 10. ve 11. sınıf öğrencilerine 4 tam gün boyunca, toplamda 32 saatlik eğitim verilmektedir.

Eğitimlerin hedefi öğrencilerin yazılım dilleri ile tanışması; bu diller yardımıyla robotları kontrol etmeleri, kendi mobil uygulamalarını geliştirmeleri ve kendi Arduino projelerini yaparak sorunlara çözüm yolları bulmalarıdır.

Öğrenciler ilk olarak yaratıcılıklarını kullanarak kendi tasarımlarını yapar ve 3 boyutlu yazıcı yardımı ile bu tasarıları gerçeğe dönüştürürler. Web tabanlı App Inventor uygulaması ile kendi uygulamalarını geliştirir, Arduino ile devreler oluştururken, mekanik ve elektronik aksamları, farklı sensörleri ve robotik düzenekleri tanıyarak, nasıl çalıştıklarını anlayarak programlama mantığının farklı platformlarda nasıl işlediğini kavrarlar. Son olarak da mBot, mBot Ranger ve mBlock uygulamasının yardımıyla bir robotu nasıl kontrol edebileceklerini öğrenirler.

Birlikte çalışılan okullarda konu ile ilgilenen öğretmenlere yönelik 3 tam günlük eğitimler düzenleyerek öğretmenlerin kodlama alanındaki yetkinliğini arttırmyı hedefliyoruz.

Öğretmenlerin Arduino kitler ile okulda da öğrencileri desteklemeye devam etmeleri ve okullarda robotik kulüpleri kurmaları konusunda teşvik ediyoruz. Bu sayede öğretmenler kendi okullarındaki robotik takımlarıyla projeler geliştirip yarışmalara ve turnuvalara katılabiliyorlar.